Detoks jest to odtrucie organizmu. Polega na usunięciu z organizmu toksyn, jakie nagromadziły się podczas przyjmowania alkoholu lub innych środków np. leków bądź narkotyków.

Detoks polega na uzupełnieniu płynów i mikroelementów w organiźmie i złagodzeniu objawów odstawiennych. Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań, do których może dojść, zwłaszcza we wczesnym okresie po odstawieniu szkodliwych substancji (padaczka, majaczenie). Procedura odtrucia musi być przeprowadzana w odpowiednich warunkach pod kontrolą doświadczonego zespołu, który posiada możliwość reagowania na wypadek wystąpienia powikłań.

Czasami jest konieczność przeprowadzenia oczyszczenia organizmu a raczej doprowadzenia pacjenta do stanu trzeźwości w szybkim czasie, tj. 1-3 doby. Polega to na możliwie szybkim przepłukaniu organizmu i uzupełnieniu niedoborów elektrolitowych, tak aby pacjent mógł szybko wrócić do obowiązków życia codziennego.

Zespół abstynencyjny jest to stan zaburzeń somatycznych i psychicznych wynikających z nagłego odstawienia alkoholu i innych substancji. Może przyjmować różne nasilenie od niewielkiego niepokoju z nudnościami, zawrotami i bólami głowy, poprzez silny lęk aż po zagrażające życiu napady drgawkowe i majaczenie.

 

 

Jesteśmy wykwalifikowanym personelem z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami uzależnionymi. Zapewniamy opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną i terapeutyczną. Wykonujemy badania laboratoryjne. Przygotowujemy zwolnienia lekarskie oraz recepty. Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta i plan leczenia. Oferujemy zakwaterowanie w przyjaznej domowej atmosferze. Zapewniamy transport do placówki.

 

 1. silne pragnienie lub poczucie przymusu zażycia substancji, czyli głód alkoholowy,
 2. trudności w kontrolowaniu zachowania związanego z zażywaniem substancji (rozpoczynanie i kończenie picia, ilość spożytego alkoholu, rodzaj spożytego alkoholu),
 3. fizjologiczne objawy stanu odstawienia, występujące, gdy zażywanie substancji zostało przerwane lub zmniejszone, przejawiające się specyficznym zespołem abstynencyjnym oraz zażywaniem tej samej lub podobnej substancji w celu złagodzenia lub uniknięcia objawów abstynencyjnych,
 4. stwierdzenie tolerancji – konieczności przyjmowania większej lub mniejszej ilości alkoholu dla uzyskania efektów uprzednio osiąganych za pomocy innych dawek;
 5. narastające zaniedbywanie innych źródeł przyjemności lub zainteresowań z powodu zażywania alkoholu albo usuwania skutków jego działania,
 6. picie alkoholu, mimo wyraźnych dowodów szkodliwych następstw.

Jeżeli w ostatnim roku wystąpiły łącznie minimum trzy objawy, to możemy mówić o uzależnieniu.

Najczęstsze przyczyny sięgania po alkohol:

 1. potrzeba zaimponowania rówieśnikom,
 2. bunt wobec norm społecznych,
 3. przekazy kulturowe, czyli: obyczajowość, postawy społeczne,
 4. trudności w wyrażaniu emocji,
 5. brak umiejętności radzenia sobie ze stresem,
 6. wysoki poziom niepokoju w relacjach interpersonalnych,
 7. niska samoocena,
 8. „sposób” radzenia sobie z wydarzeniami traumatycznymi.

 

 

 

Zapewniamy dyskrecję, profesjonalizm i bezpieczeństwo. Zakwaterowanie w sali czteroosobowej z kominkiem, pokoje jedno i dwuosobowe. Do dyspozycji pacjentów jest sauna, stół do tenisa stołowego oraz mini siłownia, duży piękny ogród. Oferujemy całodobowe wyżywienie uwzględniając życzenia pacjentów. W naszym ośrodku staramy się, aby pacjent czuł się bezpiecznie i komfortowo.

 

FAZA WSTĘPNA

W tej fazie osoba zaczyna rozpoznawać, że picie alkoholu wpływa na rozładowanie napięć, stresów, poprawia samopoczucie i myślenie o sobie samym. Osoba kontroluje swoje picie, nie występują objawy osiowe uzależnienia.

Stopniowo zwiększa się ilość wypijanego alkoholu, pojawia się zwiększanie tolerancji na alkohol.

FAZA OSTRZEGAWCZA

 • – W tej fazie osoba zaczyna coraz częściej szukać okazji do picia.
 • – Osoba podczas spożywania alkoholu zwiększa częstotliwość wypijania go. W tej fazie pojawia się upośledzenie kontroli co do ilości wypijanego alkoholu. Osoba zaczyna kojarzyć wypicia alkoholu z ulgą.
 • – Osoba w tej fazie zaczyna pić alkohol w ukryciu, dobiera sobie towarzystwo pijące w sposób podobny do jego picia alkoholu.
 • – Mogą zacząć pojawiać się palimpsesty, czyli nie pamięta co mówił, robił pod wpływem alkoholu.

 

FAZA KRYTYCZNA

 • – W tej fazie dla osoby uzależnionej stan upojenia alkoholowego jest stanem nienormalnym a stan abstynencji stanem normalnym.
 • – Wydłuża się czas picia i ilość wypijanego alkoholu. Jest to coraz bardziej widoczne dla otoczenia, ale nie dla osoby uzależnionej.
 • – Osoba uzależniona zaczyna wynajdywać co raz to nowe usprawiedliwienia swojego upijania się, przede wszystkim dla siebie i swego otoczenia, aby zmniejszyć związane z tym poczucie winy, wyrzuty sumienia.
 • – W tej fazie osoba uzależniona podejmuje próby kontrolowanego picia, wymuszonej abstynencji, jednak na dłuższą metę nie udające się.
 • – Stopniowo zaczynają wydłużać się okresy picia alkoholu dzień po dniu.

 

FAZA PRZEWLEKŁA

 • – Jest to ostatnia faza uzależnienia.
 • – Stan upojenia alkoholowego staje się stanem normalnym a stan abstynencji stanem nienormalnym.

Tak posiadamy specjalne pokoje dla kobiet z odpowiednio dobranym wystrojem.